Neočekivanim razvojem događaja tijekom sezone Formule 1, Max Verstappen, dvostruki svjetski prvak, izazvao je kontroverzu u području virtualnih utrka. Šire se optužbe za Verstappenovo nesportsko ponašanje, što je dovelo do njegove diskvalifikacije zbog namjernog izazivanja sudara sa suparnikom. No, ima li vozač službene serije pravo na takvo ponašanje? Treba li razlikovati akcije na stvarnim i virtualnim stazama? Zadubimo se.
Virtualna staza “Spa-Francorchamps” bila je pozornica za trosatnu utrku Golden Toast GP prošlog vikenda, u kojoj su nastupili automobili kategorije GT3. Unatoč tome što je bio relativno niskoprofilni događaj u industriji, Verstappenovo sudjelovanje sa svojim timom Redline i kasniji događaji privukli su značajnu pozornost.
Iako je Verstappen poznat po učestalom sudjelovanju u takvim utrkama, incident koji se dogodio na pola puta doista je izbacio ovo natjecanje u središte pozornosti. Verstappen, koji je startao s pole positiona, trčao je na drugom mjestu i imao je dobre izglede za pobjedu, sve dok njemački eSport sportaš Sven-Ole Haase nije ušao u igru.
U prvom zavoju “La Sourcea”, činilo se da je Haase zaboravio na papučicu kočnice, zakačivši Verstappenov bolid straga. Ovaj incident rezultirao je sudarom Verstappena i njegovog timskog kolege iz Redline Dioga Pinta. Iako su obje uspjele nastaviti utrku, izgubile su nekoliko pozicija.
Haaseov potez djelovao je namjerno i nesportski, a Verstappen nije odolio da mu ne uzvrati istom mjerom. Na kraju ravnice “Kemmel” Verstappen je prerezao zavoj “Le Combe” i uspio zauzeti treću poziciju odmah iza Haasea.
“Mislim da Max Verstappen jasno pokazuje svoje namjere”, komentator utrke je predvidio sljedeći Verstappenov potez, “Stvari će postati ružne, samo sekundu. Samo čekaj. U redu, idemo.”
Doista, u sljedećem zavoju Red Bullov trkač nije zakočio, izbacivši Haasea sa staze. Oba vozača su završila na šljunku i iako su uspjeli nastaviti utrku, to je bilo uglavnom beznačajno. I Verstappen i Haase izgubili su značajno vrijeme u usporedbi sa svojim konkurentima. Verstappen je možda imao priliku za oporavak, ali je odmah diskvalificiran zbog namjernog sudara s konkurentom.
Pitanje koje proizlazi iz Verstappenovih postupaka je: kako tumačiti ponašanje Nizozemca? Pojavljuju se dva suprotna gledišta. S jedne strane, razgovaramo o virtualnoj utrci, ne o visokoprofilnoj, već o rutinskom događaju. Nesportski potez Haasea kao da naglašava da sudionici ne shvaćaju previše ozbiljno natjecanje.
Suprotno tome, neki tvrde da Verstappen svojom nesrećom daje loš primjer. Hoće li mladi navijač, gledajući utrku, shvatiti da je takvo ponašanje prihvatljivo samo u virtualnom svijetu, nikako na javnim cestama? Sviđalo se to njemu ili ne, Verstappen je uzor, a ovakva agresivna djela sigurno nisu nešto što bi Međunarodna automobilistička federacija željela vidjeti od njega.
Štoviše, u prošlosti je bilo slučajeva u kojima su se “pravi” trkači suočavali s posljedicama zbog svojih postupaka u virtualnim utrkama. Značajna je smjena Daniela Abta koji se tijekom virtualne utrke Formule E odlučio malo zabaviti i prepustiti simultanom trkaču na njegovo mjesto. I tko bi mogao zaboraviti teške kritike koje je primio Simon Pagenaud jer je namjerno pobijedio Landa Norrisa u virtualnoj utrci Indy 500?
No, u oba ova slučaja riječ je o “ozbiljnim” utrkama s istaknutim organizatorima, a ne o natjecanju koje je privuklo pažnju samo zahvaljujući Verstappenovu ponašanju. Stoga, sumnjam da će ova glupa nesreća dovesti do ikakvih posljedica za Maxa.
Ipak, za očekivati je da će Helmut Marko i Christian Horner razgovarati sa svojim glavnim vozačem. Malo je vjerojatno da su Red Bullovi sponzori zadovoljni što njihov vozač izaziva nepotrebne kontroverze i daje loš primjer navijačima.